Certifikát pravosti na obraz

Dokončili jste obraz a nyní bude putovat k vašemu klientovi? K obrazu můžete přidat i takový detail, jakým je certifikát pravosti, a vaše dílo se posune ještě na další profesionální úroveň. Navíc klient získá pocit větší péče a samozřejmě je to také potvrzení hodnoty vašeho obrazu. 

Jak takový certifikát vypadá a co obsahuje?

Vytvořit jej můžete jednoduše na počítači a pak vytisknout na normální, ruční nebo také umělecký papír s vyšší gramáží. Nejdůležitější je samozřejmě fotografie díla, název a jméno autora. Takže list bude nazvaný Certifikát pravosti, pod ním bude fotografie a dále pokračujte jménem autora, názvem díla, rokem vzniku, technikou, rozměrem. Na závěr přidejte svůj podpis a datum. Někdy se také přidává informace, v jakém ateliéru dílo vzniklo (místo) a kdy byl obraz přesně dokončen. Ale nepovažuji to úplně za nutné. 

Velikost

Jak bude certifikát velký, záleží jen na vás. Někteří autoři tisknou tento dokument na klasický rozměr A4, někdo tiskne malý cca A6 a ten pak přilepí na druhou stranu obrazu a tím mu přidají ještě další stupínek jedinečnosti.

Na jaká díla se vystavují certifikáty?

Potvrzení pravosti se vystavují převážně na malby na plátněa obecně na obrazynevystavují se na grafiky. Není to samozřejmě dogma, jen běžná praxe, pro co je vhodné takové dokumenty vytvořit. 

Prakticky…

U obrazu, který je v hlavičce tohoto článku, by popis klasického potvrzení o pravosti vypadal takto:

Autor: Barbora Olmrová

Název díla: Babinec v ulici, 2013

Technika: akryl na plátně

Rozměr: 120 x 120 cm

(a dále následuje podpis autorky a datum vytvoření dokumentu)

Na co si dát pozor – moje přiznání

Myslím, že to, co vám nyní napíšu, se naštěstí nemůže stát vám… Nedávno jsem vystavovala certifikát pravosti na dílo Josefa Velčovského a zřejmě jsem byla tak ponořena do díla samotného, že jsem jako techniku, která následovala hned po názvu díla Antická nudistická pláž, uvedla olej na pláži.Certifikát byl předaný zákazníkovi společně s obrazem a nevšimla jsem si toho ani já, ani klient. Zjistila jsem to až po několika dnech, jenomže kde je zákazníkovi konec? 🙂 

Takže moje rada na závěr, která je samozřejmě zcela logická: čtěte certifikáty po sobě vícekrát, ať se vám nestane to, co mně a není pak certifikát s olejem na pláži. 🙂

Přeji vám mnoho krásných obrazů, na které budete vystavovat své certifikáty pravosti. 

Mou radostí je kromě práce v galerii také podpora umělců v jejich tvorbě, sebevědomí, radosti a odvaze. Proto pomáhám s možnostmi výstav, jak si výstavu zařídit, jak díla instalovat a všechny potřebné náležitosti okolo. Napsala jsem k tomu praktický Manuál pro přípravu výstavy - podívejte se zde >> Zabývám se také tvorbou publikací o výtvarných dílech a o práci umělců, a proto pomáhám vytvářet profesionální tištěné materiály od brožur po monografie. Jak si takovou brožuru můžete vytvořit i Vy jednoduše doma, si můžete přečíst v mém eBooku "Vytvořte si vlastní portfolio" zde >> . Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře
 1. Anna napsal:

  Zdravím Oli,

  🙂 i mistr tesař se někdy utne a o tom to někdy je. Jsme jenom lidé a máme právo dělat chyby. To jen drobná poznámka k tomu, co se přihodilo:-)
  Moc děkuji za cenné informace, ráda sleduji Vaši aktivitu jak na IG, tak na FB. Přemýšlím také o tom, že se vrátím k malbě.
  Mám ještě dotaz, když přemalovávám třeba krajinu z již namalovaného kalendáře nějakým jiným autorem, mohu se považovat za autorku díla?
  Děkuji za odpověď a přeji spoustu úspěchů. S pozdravem, Anna K.

  • Olga Václavková napsal:

   Aničko, moc Vám děkuji za tak milou reakci! 😀 A moc děkuji, že sledujete i můj profil na fcb a instagramu.
   Co se týká Vaší otázky – není bohužel možné se považovat za autora díla. Jsou ale obrazy, které mají dílo jiného autora ve svém díle obsažené, ale použili ho tak, že z něj udělali dílo jiné. Tedy udělali jakousi parafrázi na dané dílo. (Například když Jiří Kolář dělal koláže z fotografií děl jiných autorů nebo když Antonín Sládek na svém obraze V Louvru namaloval obraz, na kterém je Mona Lisa, ale kolem něj jsou návštěvníci Louvru. V takovém případě lze obrazy jiných autorů použít. 🙂 Mějte se krásně a držím palce ve Vaší tvorbě! 🙂

 2. Lea Kolkopová napsal:

  Děkuji za přínosný článek!

 3. Zdravím Oli, super přínosné články pro mě 🙂 a Manuál výstavy to je produkt také pro mě, chystám se na něj, jedna věc která mi vrtá hlavou, pokud prodávám obraz je potřeba k certifikátu mít ještě vypracovanou smlouvu od právníka, vůbec nevím jestli je to tak správně, abych zároveň chránila dílo před zneužitím. Nebo je tu na toto téma članek, zatím jsem všechny nepročetla. 🙂 Moc děkuji za názor.

  • Olga Václavková napsal:

   Dobrý den, Martino, moc děkuji za Vaše krásná slova! 🙂 Opravdu mě to potěšilo, jsem ráda, že můžu takto pomoct. 🙂 K certifikátu určitě nemusíte mít vypracovanou smlouvu od právníka, váš podpis na obraze a na certifikátu plně stačí. Přeji mnoho úspěchů a prodaných obrazů. 🙂

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.