Nejrychleji namalovaný obraz

Stalo se to jednou na výtvarném sympoziu Galerie La Femme na Sicílii. Dva parťáci, malíři, Boris Jirků a Mirek Jiránek spolu vyrazili do terénu, aby našli inspiraci pro svá nová díla. Jedou v autě a pozorují sicilskou krajinu. Po chvíli zastavili, protože Boris našel to pravé pro svůj nový obraz. Ačkoliv v době parného srpnového léta byste v jihoitalské krajině mnoho barevnosti nenašli, Boris na každém místě a v každé chvíli umí vidět snad všechny barvy duhy. 

Boris Jirků, Cestou z Grotte do Agrigenta, 2014, komb. technika (Z výtvarného sympozia Galerie La Femme. Foto GLF)

A tak se usadil hned poblíž silnice, rozdělal barvy, štětce, na stojan si dal připravenou desku, na kterou začal malovat. Netrvalo dlouho a u krajnice zastavilo auto. 

Vystoupil z něj hřmotný podmračený Ital a šinul si to k Borisovi. „Co to malujete?“ Řekl anglicky, když zjistil, že italsky to nepůjde. 

„Tak… co vidím…“ 

„Ale takhle se to nedělá, to na to jdete úplně špatně.“

Boris se jen podíval a cukaly mu koutky úst.

Ital pokračoval: „Víte co, půjčte mi ten štětec.“

To už se Boris smál víc. 

Sicilián namočil štětec do plechovky s barvou a začal dělat tahy na Borisovém obraze. „To musíte prostě takhle! Zezhora, dolů, jemně nanášejte barvu, nedělejte tak velké plochy a utlumte ty barvy!“

„Aha…“ stačil jen říct Boris, který byl nad věcí. 

„Tak, teď jste to viděl a můžete pokračovat. Kdybyste něco ještě potřeboval, tak se stavte tady vedle, vedu tu kurzy malování pro začínající malíře.“ Ital sedl do auta, nastartoval a odjel. 

A jaké z toho plyne ponaučení? Že můžete být jako Boris profesorem umění, pedagogem na několika vysokých uměleckých školách, můžete dostat řadu ocenění za nejlepší kresby a ilustrace, ale stejně vám do toho bude někdo mluvit, radit vám, a myslet si, že on by to namaloval líp. 

Mimochodem při stejném výletu se stala ještě jedna příhoda. Jak se Boris s Mirkem Jiránkem vraceli zpátky, vjeli v prudké rychlosti na výmol a jak vezli v tranzitu připravená čistá plátna a barvy, plechovky s akrylem se otevřely a všechna ta čistá plátna pestrobarevně postříkaly. Mirek se pak nechal slyšet: „A toto byly možná Borisovy nejrychleji namalované obrazy.“

Mou radostí je kromě práce v galerii také podpora umělců v jejich tvorbě, sebevědomí, radosti a odvaze. Proto pomáhám umělcům najít cestu, jak prodávat své umění, jak si uspořádat výstavu, jak si nastavit potřebnou administrativu pro umělecké podnikání, jak být vidět na sítích - to vše a mnoho dalšího je shrnuto v programu Jak úspěšně prodávat své umění - podívejte se na něj zde >> . Dále jsem napsala praktický Manuál pro přípravu výstavy - podívejte se zde >> Zabývám se také tvorbou publikací o výtvarných dílech a o práci umělců, a proto pomáhám vytvářet profesionální tištěné materiály od brožur po monografie. Jak si takovou brožuru můžete vytvořit i Vy jednoduše doma, si můžete přečíst v mém eBooku "Vytvořte si vlastní portfolio" zde >> . Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.