Zasloužíte si svou vernisáž!

Oslava. Vernisáž je pro mě oslava díla umělce, oslava toho, co dokázal, oslava umění, které vytvořil. Sešlost lidí, kteří se zajímají o dílo umělce, o galerii, která jeho tvorbu vystavuje, a samozřejmě jde také o zájem o osobu umělce. To vše je třeba řádně představit, oslavit, a tím výstavu zahájit.

PROČ VERNISÁŽ

Vernisáž je důležitá také proto, že se autor setká se zájemci o svou tvorbu, kterou jim může představit. Slavnostní atmosféra působí a z vlastní zkušenosti vím, že mnohdy se na vernisáži prodá nejvíce obrazů. Osobní setkání velmi funguje a Vy jste díky vernisáži svým příznivcům bližší.

Ze zahájení vernisáže, kdy jsem se musela držet soklu. (Arnošt Goldflam to zvládl i bez toho :-))

KDE JI USPOŘÁDAT

Mně se prostě představa, že se sejdou přátelé a další návštěvníci, aby si prohlédli obrazy, které jste vytvořili, velmi líbí. Nikdo neříká, že musíte mít výstavu přímo v galerii. V mém Komiksovém průvodci 6 kroků k vlastní výstavě také zmiňuji výstavu na zahradě nebo ve venkovním prostoru  – dovedete si představit zahradní párty, jejíž součástí jsou vaše vystavené obrazy? Při takové myšlence se hodně začínám těšit na léto, abych něco takového taky uspořádala.

Další možností je bytová vernisáž, kde vystavíte své obrazy a pozvete přátele na seznámení s nimi. Pak jsou tu podnikové prostory ve firmách, kde často i renomované galerie podobné akce pořádají.

A samozřejmě bistra, kavárny a čajovny. Na vernisáže v těchto prostorech miluji chodit. Navíc majitelé jsou rádi, když takovou akci zde můžou mít, přivede jim to zákazníky. A díky vašim obrazům bude mít jejich podnik na stěnách umění.

PROPAGACE

Jistě máte svůj okruh přátel, proto je dobré obeslat je všechny e-mailem (nejdůležitějším i osobně zavolat). Vytvořte osobní pozvánku, ve které je srdečně pozvete na vernisáž – uveďte také dobu trvání výstavy, místo, otevírací dobu, přidejte také dílo, které považujte za stěžejní pro výstavu. Dále doporučuji vytvořit na facebookovém účtu událost a pozvat na ni své přátele.

Více o propagaci a o tom, jak si vytvořit pozvánku se věnuji v Manuálu přípravy vernisáže.

PROJEV

Troufnete si? Když si přečtete můj článek O stydlivosti, možná vás to uklidní, že je úplně běžné mít obavy mluvit na veřejnosti. Postupem času jsem se dokonce i já trochu víc osmělila a řeknu i více vět. Proto alespoň pro začátek je dobré mít na vernisáži osobu, která uvede vaše dílo a bude o vás mluvit. Vy můžete krátce pozdravit návštěvníky a pak předat slovo. A co mě pomáhá – většinou se něčeho držím. A věřím, že jednou se i pustím… 🙂

Nezapomeňte mít na vernisáži také informační panel o své tvorbě a brožuru nebo jinou formu prezetace, kterou si návštěvníci mohou odnést. Někteří klienti „slyší“ již na první setkání s vašimi obrazy, ale většinou je třeba, aby ho viděli víckrát, proto brožura pro tento účel velmi dobře poslouží. Můžete si ji vyrobit sami pomocí těchto jednoduchých videí, nebo si ji nechat vytvořit.

Foto: Unsplash – Derick McKinney, public domain

PUSŤTE SE DO TOHO

Jako vám často říkám, že vaše tvorba má smysl, protože ji děláte s radostí a baví vás, tak vás nyní chci motivovat k tomu, abyste si vernisáž – klidně i malou a soukromou jen pro vás a pár přátel – udělali. Je to oslava a vaše díla si to zaslouží. Je to opravdu odměna za ty stovky hodin, co sami v ateliéru nebo doma strávíte se svými díly.

Kdybyste se chtěli o přípravě vernisáže dozvědět více, připravila jsem manuál, který se tomuto tématu věnuje více do hloubky. Je součástí balíčku pro kompletní přípravu celé výstavy a můžete se na něj podívat zde.

Mou radostí je kromě práce v galerii také podpora umělců v jejich tvorbě, sebevědomí, radosti a odvaze. Proto pomáhám s možnostmi výstav, jak si výstavu zařídit, jak díla instalovat a všechny potřebné náležitosti okolo. Napsala jsem k tomu praktický Manuál pro přípravu výstavy - podívejte se zde >> Zabývám se také tvorbou publikací o výtvarných dílech a o práci umělců, a proto pomáhám vytvářet profesionální tištěné materiály od brožur po monografie. Jak si takovou brožuru můžete vytvořit i Vy jednoduše doma, si můžete přečíst v mém eBooku "Vytvořte si vlastní portfolio" zde >> . Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.