Ještě k názvům obrazů

Možná to platí spíše pro abstraktní umění, kdy se stává, že dobře zvolený název ještě dokončí celkové dílo. Abstraktní umění, tedy takové umění, u kterého nemůžeme přímo říct, co na obraze vidíme, mnohdy název samozřejmě ani nepotřebuje, ale pokud se zvolí vhodné pojmenování, zapůsobí to a obraz je divákovi bližší. 

Takovým příkladem může být dílo Martina Feriho. Martin tvoří grafické obrazy, jejichž základem je ocelový plech. Zvláštní charakter a strukturu jim dodávají geometrické struktury a linie nanášených akrylových barev. Výsledkem je pak vizuální plastičnost a čistá abstrakce. 

Martin Feri, Mám velké plány, akryl na plechu

Jenomže Martin nezůstal jen u své dokonalé techniky – výborně se bavíme u každého obrazu, který přinese do galerie a sdělí nám jeho název. Takže – díváte se na obraz, na kterém jsou dva válce a který se jmenuje Ze snů bipolárního medvěda. Další zní Pohozená folie a sedm rituálů, a následuje Torzo ženy přelité vanilkovým krémem. Osobně nejvíc se mi líbí obraz se soustavou čtverců nazvaný Michel Gaucher. Vzpomínáte, kdo to byl? 🙂

Samozřejmě nemusíte volit až tak originální pojmenování, ale jen ze zkušenosti vím, že příjemce/divák/klient se díky názvu s obrazem ztotožní snáz. 

A to platí i při tvorbě publikace o vašem výtvarném díle – každý si chce přečíst, jak se dílo jmenuje, aby se dozvěděl o obrazu víc. Je to přirozená zvědavost. 

A pokud si budete pro svá díla chtít vyrobit vlastní portfolio, profesionální brožuru, můžete mrknout na tento odkaz. 🙂

Mou radostí je kromě práce v galerii také podpora umělců v jejich tvorbě, sebevědomí, radosti a odvaze. Proto pomáhám umělcům najít cestu, jak prodávat své umění, jak si uspořádat výstavu, jak si nastavit potřebnou administrativu pro umělecké podnikání, jak být vidět na sítích - to vše a mnoho dalšího je shrnuto v programu Jak úspěšně prodávat své umění - podívejte se na něj zde >> . Dále jsem napsala praktický Manuál pro přípravu výstavy - podívejte se zde >> Zabývám se také tvorbou publikací o výtvarných dílech a o práci umělců, a proto pomáhám vytvářet profesionální tištěné materiály od brožur po monografie. Jak si takovou brožuru můžete vytvořit i Vy jednoduše doma, si můžete přečíst v mém eBooku "Vytvořte si vlastní portfolio" zde >> . Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.