Nápad, intuice, frustrace

Došlo mi, proč jsem někdy při své tvorbě zažívala pocity frustrace, vzteku, zklamání. Abych mohla více pochopit ostatní, že něco takového může být součást tvorby, procesu a vzniku nového díla. A vznikl z toho nový komiksový příběh. O tom, co cítím a jak vnímám tvorbu.

Na začátku je nápad, může to být idea, touha, že chcete něco tvořit, kreslit, psát, malovat. V takovém případě je dobré hned začít, i když nevíte, co by to mělo být. Začnete a postupně všechno přichází samo, nastartuje se jakýsi motor.

Je lepší o tom předem nepřemýšlet, protože vždycky se najde něco, co vám bude říkat, že není dost času, že ještě musíte trénovat, že tohle neumíte… Co by se stalo, kdybyste si představili, že už jste dost? Že umíte dostatečně všechno?

Takže prostě začnete. Poslechnete svůj nápad, svoji touhu, která byla na začátku. Protože vaše intuice je silná – kreativní lidé, kterými jste, jsou velmi intuitivní.

Jste v tom momentu, necháváte se jím nést, zůstáváte v něm. Je to ten čas, kdy i jídlo a čůrání vás zdržují.

Když přijde frustrace, vztek, zklamání, že to nejde, přivítejte to jako normální pocit: „Ano, vím o tobě, tušil/a jsem, že přijdeš.“

A pak Vám dojde další věc – že za každou takovou frustrací, kdy si myslíte, že to nikdy nepůjde, se skrývá dar. Vlastně to může být právě ten moment, kdy je člověk už blízko u něčeho, co chtěl vytvořit.

Najdete dar v podobě toho, co jste zvládli, vytvořili, překonali. Dar radosti a hotového díla.

Více k tomuto tématu v komiksu:

Mou radostí je tvorba publikací o výtvarných dílech a o práci umělců, a proto pomáhám vytvářet profesionální tištěné materiály od brožur po monografie. Jak si takovou brožuru můžete vytvořit i Vy jednoduše doma, si můžete přečíst v mém eBooku "Vytvořte si vlastní portfolio" zde >> . Moc ráda také podporuji umělce v jejich tvorbě, v radosti z jejich práce a v tom, aby jejich díla byla vidět. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.